Teraz doprava zdarma nad 60 eur + ku každému nosiču zdarma slintáčiky a vrecúško Rischino

Látkové plienky

Pýtate sa: „Prečo používať moderné látkové plienky?“ Pre každého je hlavný prínos niekde inde: pre jedného je na prvom mieste zdravie, pre druhého to môžu byť finančné či ekologické dôvody. Nezanedbateľným hľadiskom je určite aj pohodlie dieťatka, ktoré látkové plienky ponúkajú, a tiež ich nádherné designy. Aké výhody má látkovanie?

Látkové plienky a ich zdravotné hľadisko

Moderné látkové plienky sa vyrábajú z pohodlných materiálov, ktoré sú mäkké, hebučké a prirodzene antibakteriálne. Vďaka prepracovanému fyziologickému strihu s vykrojeným sedom spĺňajú podmienky tzv. voľného balenia a umožňujú tak prirodzený vývoj bedrových kĺbov. Ich obrovská prednosť oproti jednorazovým plienkam je tiež v priedušnosti, čím je zaistená prirodzená termoregulácia v intímnych miestach – to je dôležité predovšetkým pre zdravý vývoj chlapčenských pohlavných orgánov. Priedušnosť tiež znižuje riziko vzniku zaparenín. Deti v látkových plienkach teda ani nie je potrebné preventívne natierať ochrannými krémami.

Úplne zásadný je ale fakt, že v moderných látkových plienkach detská pokožka nepríde do styku so žiadnymi chemikáliami. Dbáme na to, aby materiály, z ktorých plienky vyrábame, boli z čisto prírodných materiálov ako je bavlna a bambus. Na dotykovej časti plienky nájdete dokonca kombináciu týchto dvoch materiálov tzv. bambusovo-biobavlnené froté s GOTS certifikáciou. Keď to porovnáme s jednorazovými plienkami, tie bývajú chemicky bielené, nachádzajú sa v nich rôzne formy absorbčných gélov (väčšinou na báze polyakrylátov), priepustné fólie (polypropylén), nepriepustná vrstva (polyetylén) a parfumy.

Látkové plienky sú bezpochyby ekonomickým riešením

Náklady na komerčné jednorazové plienky strednej kvality činia minimálne 400 € za rok (vypočítané pri 6ks/deň). Je to cena, za ktorú si dokážete zaobstarať úplne novú, luxusnú zostavu látkových plienok pre celé plienkovacie obdobie dieťatka.

Na rozdiel od jednorazových syntetických plienok však látkové môžete používať aj na ďalšie deti alebo ich po odplienkovaní predať, pričom predajná cena málokedy klesne pod 60-70% ceny tej obstarávacej. Ak je pre vás finančná stránka najdôležitejšia, potom vedzte, že najlacnejšia látkovacia sada sa dá zaobstarať aj minimalisticky (30x české štvorce + 4x vrchné nohavičky).

Čo sa týka nákladov na údržbu, nemáte sa čoho báť: moderné látkové plienky sa nevyvárajú, stačí ich prať na 60°C. Navyše vďaka už spomínanej priedušnosti látkových plienok a prírodnému pôvodu používaných materiálov, nie je potrebné používať preventívne ochranné krémy na zapareniny, čo vašej peňaženke taktiež ušetrí nemalú sumu.

Záleží vám na ekológii? Látkové plienky vám budú „sympatickejšie“

Vedeli ste, že používaním jednorazových plienok „vyprodukuje“ dieťa až 1 tonu odpadu, ktorá sa bude podľa najoptimistickejších odhadov rozkladať minimálne 250 rokov? Pesimistickejšie scenáre hovoria, že plienka bude ležať až 500 rokov niekde na skládke, kam mieri zhruba 1/2 odpadu z Českej republiky, alebo skončí v spaľovni, kam putuje až 1/3 odpadu SR a znečistí tak ovzdušie nielen svojou výrobou a distribúciou, ale aj odstránením. Ťažko povedať, ktorá z týchto dvoch možností je horšia.

Ako sme už spomenuli, jednorazové plienky sú chemicky bielené, nachádzajú sa v nich absorbčné gély na báze polyakrylátov, priepustné fólie z polypropylénu, nepriepustná polyetylénová vrstva a parfumy. Oproti tomu tu stoja plienky látkové, ktoré využívajú predovšetkým materiály prírodného pôvodu alebo z recyklácie – napríklad už spomínané bambusovo-biobavlnené froté s GOTS certifikáciou je 100% biodegradovateľné, teda v prírode plne rozložiteľné a to úplne bez akýchkoľvek prídavných syntetických či toxických látok.

Samozrejme, aj pri výrobe látkových plienok sa spotrebuje značné množstvo energie a prírodných zdrojov (nielen pre samotnú výrobu, ale aj dopravu a následnú distribúciu výrobkov). Avšak v porovnaní s jednorazovou plienkou je ekologická stopa látkovej plienky vo výsledku mnohonásobne menšia, pričom väčšina spotrebovaných prírodných zdrojov sa radí do kategórie plne obnoviteľných. Často sa nás tiež pýtate, či v tomto ohľade počítame aj s údržbou látkových plienok – samozrejme, že áno. Možno sa to zdá neuveriteľné, ale hoci sa látkovky musia prať, ich celková spotreba vody je stále oveľa nižšia ako je potreba na výrobu syntetických jednorazových plienok. Dôležité je tiež to, že voda, ktorú využívame na pranie, sa do kolobehu vracia čistá, teda bez chemických či toxických látok.

Posledná, ale nezanedbateľná výhoda: Krásny dizajn

Látkové plienky sú krásne a rozmanitosť vzorov si zamilujete. Ešte pred vašou prvou kúpou vás však musíme upozorniť: látkovky sú závislosť :)

Vďaka nastaviteľnej výške sedu a obvodu bruška, sú veľmi variabilné a veľkosť tak doladíte presne podľa proporcií vášho bábätka. Skvelé je tiež to, že látkovú plienku si vždy prispôsobíte presne podľa aktuálnych potrieb, napríklad či vaše bábätko ciká často, avšak v malom množstve, alebo naopak v dlhších časových úsekoch, ale za to poriadne!

Všeobecne toho zvládnu látkové plienky prijať viac ako jednorazové. Vďaka jemným gumičkám zostane všetko vo vnútri plienky a teda sa nemusíte báť nečakaných nádielok vykukujúcich až na chrbte. Rovnaké výhody, ako majú pre deti látkové plienky, majú pre ženy látkové prsné a menštruačné vložky.

Ak vás tieto výhody presvedčili, no s látkovými plienkami nemáte žiadne skúsenosti, pripravili sme pre vás krátky návod, ako vybrať prvé látkové plienky.

Zobrazit celý popis
phone-handsetchevron-downcross-circle