O nosení

Narodením dieťa opúšťa bezpečie maminho bruška, kde bolo zvyknuté na intenzívne vnímanie maminho tlkotu srdca, zaspávať pri kolísavom pohybe jej chôdze, počúvať jej hlas a cítiť jej neustálu blízkosť. Preto niet divu, že tieto pocity bábätko vyžaduje aj po narodení a chce byť s mamou v neustálom kontakte. Jednou z možností ako môžete aplikovať kontaktné rodičovstvo a dopriať svojemu bábätku potešenie z Vašej blízkosti je nosenie detí. Nosenie detí má svoje korene už v ďalekej minulosti a teší sa čoraz väčšej obľúbenosti aj v dnešnej dobe. Mnohé výskumy potvrdili pozitívne účinky nosenia na psychomotorický, emocionálny a zdravotný rozvoj dieťaťa. Pri použití správneho, ergonomického nosiča, so správnou technikou nosenia si môžete s dieťatkom vychutnávať nosenie a využiť tak všetky výhody, ktoré poskytuje pre dieťa aj pre Vás.
Z psychomotorického a emocionálneho hľadiska nosené dieťa je viac oddýchnuté, má lepší spánok, menej plače, celkovo lepšie prospieva, je spokojnejšie, ľahšie nadväzuje kontakt, prehlbuje sa ešte viac vzťah medzi rodičom a dieťaťom. Dieťa sa ľahko upokojí pocitom bezpečia, ktorý mu tesný kontakt s rodičom vytvára.

Zo zdravotného hľadiska nosenie detí pomáha predchádzať kolikám a zmierňovať ich, správna poloha pri nosení napomáha správnemu odgrgnutiu po jedení, nosenie napomáha deťom pokojnejšie zvládať rast zubov. Veľmi pozitívny vplyv na rozvoj má aj pri predčasne narodeních deťoch vďaka blízkému kontaktu s rodičom a podobnému prostrediu ako v maternici.

Pre nositeľa sa tiež vynára množstvo výhod, ktoré vyplývajú z nosenia detí. Pri nosení v nosiči má k dispozícii obidve ruky a má voľnosť pohybu. Ľahko sa dostane na neprístupné miesta, kde by sa s kočiarom nebolo možné dostať. Možnosť realizovať domáce práce a zároveň mať dieťa pri sebe. Rodič má spokojnejšie dieťa, ktoré neplače a spokojne spí, čo sa odráža na spokojnosti rodiča. Možnosť sociálneho a z části aj kultúrneho vyžitia s dieťatkom, možnosť dojčiť v intimite prakticky kdekoľvek a veľa ďalších výhod, na ktoré prídu rodičia pri nosení čoskoro aj sami :).
phone-handsetcross-circle