Doprava zdarma nad 60 eur + ku nosiču slintáčiky a vrecúško ako bonus. Každý nosič odteraz s magnetickou sponou!
Dátum zverejnenia: 5 decembra, 2018

Nosenie detí v zime – ako obliecť seba aj dieťa a na čo si dať pozor?

Teploty nám už takmer každú noc klesajú pod nulu a teda môžeme pokojne prehlásiť, že zima je už tu. Mnohým mamičkám sa už začína zdať o zamrznutých chodníkoch a tlačení kočíkov cez sneh. Nemusíte však zúfať. Zimné obdobie neznamená, že musíte vaše dieťa prestať nosiť. Stačí dodržať pár zásad, správne dieťatko obliecť, dbať na bezpečnosť a nosiť môžete pokojne aj celú zimu. Dnes vám preto poradíme, ako na to.

Deti môžete v zime nosiť viacerými spôsobmi

Nosenie detí v zime prináša so sebou mnoho výhod. Nemusíte vyťahovať kočíky, brodiť sa s nimi cez sneh či čľapkanice, ani tlačiť ich po zamrznutých chodníkoch. Nosiť pritom môžete hneď dvomi spôsobmi. Buď si nosič zapnete pod bundou, alebo až na nej.

Nosenie v nosiči pod bundou je ideálne najmä pre novorodencov a mladšie deti, keďže ich budete hriať teplom svojho vlastného tela. Takto sa detičky cítia viac v bezpečí a sú chránené pred rušivými vonkajšími vplyvmi.

Nosenie na bunde je naopak ideálne pre tie z vás, ktoré majú staršie dieťatko. Kedykoľvek ho totiž z nosiča môžete vybrať, aby si aspoň na chvíľku samé pobežkalo a potom ho znovu môžete jednoducho zapnúť späť do nosiča. Pri takomto nosení si budete však musieť nastavenie detského nosiča trošku povoliť. Telo je totiž v zimnom oblečení väčšie a pri klasickom nastavení by mohol byť nosič trochu tesný.

Ako obliecť dieťa do nosiča?

Ak sa chystáte nosiť dieťatko v nosiči pod bundou, oblečte ho do teplých vecičiek na vnútro. Dieťa budete hriať teplom svojho tela a tak mu nemusíte dávať hrubú zimnú bundu, aby mu nebolo príliš horúco. V teple by ste ale mali udržiavať najmä jeho nožičky a hlavičku. Oblečte mu preto najmä teplé ponožky a čiapočku až cez ušká. Pozor dajte hlavne na to, aby malo dieťatko odokrytú tváričku a mohlo tak voľne dýchať a nedusilo sa.

Pre vás ako mamičku je v tomto prípade ideálna nosičská bunda. Je špeciálna tým, že na prvý pohľad vyzerá ako obyčajná dámska bunda, no dajú sa na ňu pripnúť vsadky, ktoré bundu rozšíria o miesto pre nosič. Obliecť si ju môžete aj vtedy, keď práve dieťa nenosíte.

Pri nosení na vrchnej vrstve oblečenia môžete nosič zapnúť na váš klasický zimný kabát či bundu. Svoju ratolesť taktiež oblečte „klasicky zimne“, a teda do teplého oblečenia na vonku. Nezabudnite na čiapku, rukavičky ani teplo nožičiek. Pri takomto nosení je totiž matka aktívnejšia ako dieťa. Ona sa hýbe a zahrieva, pričom dieťa len sedí a vykonáva minimálne pohyby. Oblečenie dieťaťa preto určite nepodceňujte.

Využite nosičskú kapsu

Pri zimnom nosení môžete využiť aj tzv. nosičskú kapsu. Je to v podstate „vrecúško“ na zateplenie dieťatka, ktoré nasadíte na nosič alebo šatku. Skvelé je, že dieťa je v ňom „zabalené“ úplne celé, a to aj s nožičkami. Nestane sa teda, že by dieťatku odspodu fúkalo.

Väčšinou je nosičská kapsa vyrobená z fleecu alebo softshellu, takže dieťa skutočne zahreje. Je ľahko nastaviteľná na každú veľkosť dieťaťa aj rodiča, a takže manipulácia s ňou je hračka. Navyše, využijete ju nielen v zime, no aj v chladnom počasí na jeseň či začiatkom jari.

Pri obliekaní dieťaťa vám pomôžu vrstvy

Ak so zimným nosením len začínate, možno ešte neviete presne odhadnúť, ako dieťa správne obliecť. Radšej preto pravidelne kontrolujte, či sa dieťa nepotí alebo naopak, či mu nie je príliš zima. Tajnou zbraňou nosiacich mamičiek je obliekanie detí do vrstiev. Ľahko mu tak môžete jednu vrstvu oblečenia vyzliecť, alebo naopak obliecť.

Ideálne na zimné obdobie je vlnené oblečenie. Vlna je teplá, pohodlná a príjemná na dotyk. Navyše reguluje teplotu tela, a teda dieťaťu vo vlnenom oblečení nebude zima, ani sa v ňom nebude tak potiť. Bežne sa z vlny vyrábajú detské ponožky, rukavičky, svetre či mikinky.

Na čo si dajte pri nosení v zime pozor?

Iste to poznáte veľmi dobre. Niektoré chodníky v zime jednoducho nie sú nedostatočne udržiavané, a preto sa v zime môžete veľmi ľahko pošmyknúť. Dbajte preto najmä na správny výber topánok s kvalitnou protikĺzavou podrážkou. Topánky vám pomôžu v istejšej chôdzi aj po namrazenom chodníku a nebudete sa tak musieť obávať, že spadnete a nechtiac ublížite aj dieťaťu v nosiči.

Okrem topánok prezieravo vyberajte aj zimnú bundu či kabát. Na niektorých typoch látok sa totiž nosiče, a predovšetkým šatky, dosť šmýkajú. My preto pri zimnom nosení detí preferujeme nosičské bundy. Nie sú len praktické a dokonale prispôsobené na nosenie, no aj veľmi pohodlné a častokrát s unikátnym dizajnom. Čo si však na nosenie vyberiete, je na vás. Dôležité je, aby ste sa vy aj dieťa cítili pohodlne, a najmä aby ste k sebe boli blízko aj v zime.

phone-handsetcross-circle