Dátum zverejnenia: 7 februára, 2019

Nosenie detí tváričkou vpred: Prečo nie je pre vaše dieťa vhodné?

Ergo nosenie preferuje nosenie detí na brušku tváričkou k rodičovi, na chrbte či na boku. Pomerne často na uliciach ale stretávame aj mamičky, ktoré nosia svoje deti tvárou vpred. Je však lekársky dokázané, že nosenie tváričkou vpred nie je pre dieťa úplne bezpečné a dokonca ani zdravé. Prečítajte si preto konkrétne dôvody, kvôli ktorým by ste svoje dieťa určite nemali v nosiči nosiť tvárou vpred.

Je nosenie tvárou vpred vôbec vhodné?

S nosením dieťaťa tvárou vpred sa stretávame najmä pri nosení v tzv. klokankách. Možno ste si už aj vy všimli, že dieťatko v nich doslova visí, padá mu hlavička a má neprirodzenú polohu nožičiek. Klokanky jednoducho nie sú ergonomické nosiče, a preto dieťatku neposkytujú potrebnú polohu ani pri nosení na brušku, a nieto ešte tváričkou vpred.

Nosiť dieťa tváričkou vpred by sme však nemali ani v ergonomických detských nosičoch. Dovolíme si dokonca povedať, že takýmto spôsobom by sa nemali deti nosiť za žiadnych okolností. Nosenie tvárou vpred totiž pre deti nezdravé nielen z fyzického, ale aj z psychického hľadiska.

Ako pôsobí nosenie tvárou vpred na fyzický vývin dieťatka?

Ergonomické detské nosiče sú vyvinuté tak, aby podporovali fyziologickú polohu dieťaťa. Platí to však len pri nosení na brušku či na chrbte. Naopak nosenie tváričkou vpred túto polohu narúša a tým môže vývoju dieťatka značne poškodiť. Pri takomto nosení totiž dieťatko doslova visí za genitálie, čo spôsobuje zlé rozloženie záťaže celého tela a tlak hlavičky na nevyvinutú chrbticu.

Okrem toho nemá dieťa fixovaný chrbátik, jeho bedrové kĺby nie sú v správnej polohe a tlak popruhov na stehná dieťaťa zase môže spôsobovať problémy s prekrvovaním ciev. Pri nosení tváričkou vpred sú teda narušené všetky ergo zásahy správneho nosenia. Dieťatku hrozí zlý vývin chrbtice a bedrových kĺbov, navyknúť si môže aj na nesprávne držanie hlavičky.

Má vplyv aj na psychickú pohodu dieťaťa?

Mnoho mamičiek si nosenie tvárou pred obhajuje tým, že dieťatko je zvedavé a chce počas prechádzok obzerať okolie. To však možno platí o starších deťoch, no určite nie o novorodencoch a dojčatách. U starších detí možno tento problém vyriešiť nosením na chrbte, mladšie by však pred rušivými podnetmi okolia mali byť chránené. Pri nosení tvárou vpred však chránené nielenže nie sú, no navyše sa k nim nežiaduce podnety dostávajú z každej strany. Výrazne to môže ovplyvniť psychickú pohodu dieťaťa a spôsobiť mu psychické preťaženie.

O psychickom preťažení dieťaťa sme písali už aj v našom minulom článku. Spôsobuje nespokojnosť dieťaťa a tým aj problémy so zaspávaním. Zaspávaniu navyše nepomôže ani neustále padajúca hlavička, keďže pri tomto type nosenia fixovaná nie je. Dieťa si teda poriadne neoddýchne, bude sa mu v nosiči zaspávať ešte horšie, poprípade nezaspí vôbec.

Nosenie tvárou vpred teda popiera všetky zásady ergo nosenia. Okrem toho znehodnocuje všetky dôvody, pre ktoré naše deti nosíme – spokojnosť dieťaťa, správny fyzický vývin, ochrana pred okolím a pocit blízkosti. Veríme preto, že budete nosiť vaše deti správne a hlavne s radosťou. V prípade vašich otázok ohľadom nosenia nám neváhajte napísať na náš Facebook.

phone-handsetcross-circle