Doprava zdarma nad 60 eur + ku nosiču ochranné návleky na popruhy ako bonus. Každý nosič odteraz s magnetickou sponou!
Dátum zverejnenia: 19 októbra, 2018

Ako dokáže nosenie detí pomôcť pri horúčkach, kolikách a iných problémoch?

Nosenie je pre naše deti prirodzené. Nosíme ich už v brušku a preto je dôležité neprestať s ním ani po narodení. V prvých mesiacoch totiž viac ako náš hlas vnímajú fyzickú blízkosť, hladenie a dotyky. Okrem dotykov na psychickú pohodu dieťatka vplýva aj jemné pohupovanie v rytme mamkiných krokov, teplo jej tela či tlkot jej srdca.

Všetky tieto aspekty pomáhajú našim deťom uvoľniť sa a upokojiť sa, čo má za príčinu aj to, že lepšie znášajú prejavy niektorých detských neduhov. Narodenie je totiž pre dieťa veľký stres a preto potrebuje cítiť niečo, čo je mu už známe. Svojich rodičov dôverne pozná už pred narodením, a práve preto sa v ich náručí cíti bezpečne aj po narodení. Nosené deti pre blízkosť matky vyplavujú viac oxytocínu a endorfínov, čo má za následok lepšie zvládanie bolesti a ukľudnenie. Aký má teda nosenie vplyv na bežné detské choroby, koliky a iné problémy?

Nosenie a bežné detské choroby

Každý rodič sa u detí stretne s bežnými ochoreniami ako sú nádchy, teploty, rast zúbkov a iné. Kedže dieťatko vtedy najviac potrebuje pocit bezpečia a kľudu, práve nosením mu ho doprajeme. Zvislá poloha lepšie zpriechodní dýchacie cesty a tak aj dýchanie v prípade silnejšej nádchy bude uľahčené. Aj v prípade plného nošteka sa takto dieťatko môže lepšie dojčiť. Práve blízkosť matky, rytmus jej krokov a jej vôňa pripejú k tomu, že dieťatko bude znášať ochorenia lepšie a v pokojnom stave.

Pri teplote nosíme dieťa nahé na hrudi. Tu to príroda skvelo vymyslela za nás, pretože medzi dieťaťom a matkou prebieha synchronizácia teploty tela. V oblasti hrudníka dokáže matka svojou teplotou ovplyvniť teplotu tela svojho dieťaťa a najľahšie ho schladiť, či odovzdať mu potrebné teplo.

Žiadna časť na ľudskom tele nemá také termoregulačné vlastnosti ako práve hrudník. Ak teda budete nosiť nahé dieťa na nahej hrudi, neprehrejete ho ešte viac, no práve naopak, svojou teplotou ho budete schladzovať. Skutočne to však musí byť nosenie kože na kožu. Počas choroby nezabúdajte ani na zvýšenú potrebu pitného režimu. Ak ale máte teplotu aj vy a napriek tomu potrebujete dieťa nosiť, noste ho len cez vrstvy oblečenia, aby ste dieťa veľmi nezahrievali.

Nosenie detí proti kolikám

Máloktorá z nás pozná skutočný „liek“ na koliku. Plač, plynatosť a tvrdé bruško však neraz potrápia mnoho detí. Aj v tomto prípade však môže byť pomocou nosič alebo šatka na nosenie detí. Vďaka nosiacej pomôcke je totiž bruško dieťatka v teple pri rodičovi a to prirodzene uvoľňuje tlaky v jeho brušku. Dieťatko sa navyše v objatí rodiča psychicky uvoľňuje, vďaka čomu je pokojnejšie a aj menej plače. Je teda preukázané, že nosenie zmierňuje prejavy koliky.

Ako pomôže pri hypertonuse?

Zvýšené svalové napätie – hypertonus, spoznáme podľa toho, že dieťatko neleží uvoľnene, zviera pästičky, ťažko dýcha a hlavičku buď zakláňa, alebo neprirodzene drží na jednej strane. Uvoľneniu tohto napätia pomáha jemné hladkanie, ľahké pohupovanie a správne nosenie. S tým všetkým nám dokáže pomôcť práve ergonomický nosič alebo šatka.

Vzájomná blízkosť rodiča a dieťatka v nosiči ho môže natoľko ukľudniť, že aj jeho svaly sa pomaličky začnú uvoľňovať. Čím je totiž dieťa nepokojnejšie, tým sú prejavy hypertonusu silnejšie. Našou prioritou by preto malo byť upokojenie dieťaťa. A to dosiahneme len jemným hladkaním a pocitom bezpečia.

Vplyv má aj na hypotonus

Hypotonus je naopak znížené svalové napätie, to znamená, že svaly dieťatka sú zvyčajne úplne bez napätia. Samozrejme, nosenie dieťaťa nedokáže hypotonus vyliečiť, môže však byť doplnkom rehabilitácie. Pri nosení totiž dieťatko musí spolupracovať s telom matky a tým stimuluje aj svoje svalstvo. U takýchto detí je ale skutočne veľmi dôležité dbať na správne ergonomické nosenie, a preto ak vaše dieťatko hypotonusom trpí, nechajte si ohľadom nosenia poradiť odborníkmi.

Nosenie pomôže aj pri gastroezofagálnom refluxe či iných problémoch

Reflux je návrat nestrávenej stravy a žalúdočných štiav zo žalúdka späť do pažeráka. Prejavuje sa zväčša grckaním a grganím. Keď sa však dieťatko nachádza v zvislej polohe, šťavy nevystupujú do pažeráka a teda práve zvislá poloha pomáha pri príznakoch refluxu.

Je nosenie vhodné pre všetky deti?

Pri  kĺbových  ochoreniach , pri ktorých dieťa musí nosiť adaptéry či ortézy, alebo pri špecifických diagnózach, je žiaduce sa o nosení poradiť s lekárom. Pri väčšine chorôb nám však práve nosenie môže výrazne pomôcť. Veď už len samotná mamičkina či ocinkova blízkosť dáva dieťa do kľudu, a kľudná myseľ predsa ukľudňuje aj telo. Preto sa nebojte nosiť a doprajte si aj vy tie nádherné pocity radosti a šťastia, ktoré z nosenia má nielen dieťatko, no aj rodič.

phone-handsetcross-circle