Doprava zdarma nad 60 eur + ku nosiču slintáčiky a vrecúško ako bonus. Každý nosič odteraz s magnetickou sponou!

Výhody látkových plienok

Pýtate sa prečo používať moderné látkové plienky? Pre každého je hlavný prínos niekde inde, pre jedného je na prvom mieste zdravie, pre druhého to môžu byť finančné alebo ekologické dôvody. Nezanedbateľným hľadiskom je aj pohodlie, ktoré ponúka a čo si budeme hovoriť, nádherné designy. Pokiaľ je Vám teda látkovanie sympatické, ale ešte si nie ste istí, či je táto cesta vhodná aj pre Vás, pozrite sa s nami podrobnejšie na jeho hlavné výhody.

Zdravie

Moderné látkové plienky sa vyrábajú z pohodlných materiálov, ktoré sú mäkké, hebučké a prirodzene antibakteriálne (bambusovo-biobavlnené froté). Vďaka prepracovanému fyziologickému strihu s vykrojeným sedom spĺňajú podmienky tzv. voľného balenia a umožňujú tak prirodzený vývoj bedrových kĺbov. Ich obrovská prednosť oproti jednorazovým plienkam je tiež v priedušnosti, čím je zaistená prirodzená termoregulácia v intímnych miestach, čo je dôležité predovšetkým pre zdravý vývoj chlapčenských pohlavných orgánov. Priedušnosť tiež znižuje riziko vzniku zaparenín, deti v látkových plienkach, tak ani nie je potrebné preventívne mazať ochrannými krémami.
Úplne zásadný je ale fakt, že v moderných látkových plienkach detská pokožka nepríde do styku so žiadnymi chemikáliami. Dbáme na to, aby materiály, z ktorých plienky vyrábame boli z čisto prírodných materiálov ako je bavlna a bambus. Na dotykovej časti plienky nájdete dokonca kombináciu týchto dvoch materiálov tzv. bambusovo-biobavlnenej froté s GOTS certifikáciou. Naproti tomu jednorazové plienky bývajú chemicky bielené, nachádzajú sa v nich rôzne formy absorbčných gélov (väčšinou na báze polyakrylátov), priepustné fólie (polypropylén), nepriepustná vrstva (polyetylén) a parfumy.

Ekonomika

Náklady na komerčné jednorazové plienky strednej kvality činia minimálne 400 eur za rok (počítané 6ks/deň), čo je cena, za ktorú sa dá zaobstarať úplne nová, luxusná zostava látkových plienok pre celé plenkovacie obdobie. Narozdiel od jednorazových syntetických plienok však látkové môžete používať aj na ďalšie deti alebo ich po odplenkovaní predať, pričom predajná cena málokedy klesne pod 60-70% ceny obstarávacej. Ak je pre Vás finančná stránka najdôležitejšia, potom vedzte, že najlacnejšia látkovacia sada sa dá zaobstarať aj minimalisticky( 30x české štvorce + 4x vrchné nohavičky).

Čo sa týka nákladov na údržbu, nie je čoho sa báť: moderné látkové plienky sa nevyvárajú, iba ich perieme na 60 ° C. Navyše vďaka už spomínanej priedušnosti látkových plienok a prírodnému pôvodu používaných materiálov, nie je potrebné používať preventívne ochranné krémy na zapareniny, čo našej peňaženke tiež ušetrí nemalý finančný obnos.

Ekológia

Vedeli ste, že používaním jednorazových plienok „vyprodukuje“ dieťa až 1 tonu odpadu, ktorá sa bude podľa najoptimistickejších odhadov rozkladať minimálne 250 rokov?! Ťažko však povedať, či je horšie, že plienka bude ležať až 500 rokov (to sú tie pesimistickejšie časové odhady) niekde na skládke, kam mieri zhruba 1/2 odpadu zo SR , alebo skončí v spaľovni, kam putuje až 1/3 odpadu SR a znečistí tak ovzdušie nielen svojou výrobou a distribúciou, ale aj odstránením. Ako som uvádzala už vyššie jednorázové plienky sú chemicky bielené, nachádzajú sa v nich absorbčné gély na báze polyakrylátov, priepustné fólie z polypropylénu, nepriepustná polyetylénová vrstva a parfumy.

Oproti tomu tu stoja plienky látkové, ktoré využívajú predovšetkým materiály prírodného pôvodu alebo z recyklácie. Napríklad už spomínané bambusovo-biobavlnené froté s GOTS certifikáciou je 100% biodegradabilné, teda v prírode plne rozložiteľné a to úplne bez akýchkoľvek prídavných syntetických či toxických látok. Samozrejme sa aj pri výrobe látkových plienok spotrebuje značné množstvo energie a prírodných zdrojov (nielen pre samotnú výrobu, ale aj dopravu a následnú distribúciu výrobkov), avšak ekologická stopa látkovej plienky je vo výsledku mnohonásobne menšia a navyše väčšina spotrebovaných prírodných zdrojov sa radí do kategórie plne obnoviteľných. Často sa nás tiež pýtate, či v tomto ohľade počítame aj s údržbou látkových plienok – samozrejme, že áno. Možno sa to zdá neuveriteľné, ale hoci sa látkovky musia prať, ich celková spotreba vody je stále oveľa nižšia ako je potreba na výrobu syntetických jednorazových plienok. Dôležité je tiež to, že voda, ktorú využívame na pranie, sa do kolobehu vracia čistá, teda bez chemických, či toxických látok.

Krásny dizajn

Látkové plienky sú krásne a rozmanitosť vzorov si zamilujete, ale pozor, je to o závislosť.. :))
Vďaka nastaviteľnej výške sedu a obvodu bruška, sú veľmi variabilné a veľkosť tak doladíte presne podľa proporcií Vášho bábätka.
Látkovky toho všeobecne zvládnu prijať viac ako jednorazové plienky, skvelé je tiež to, že látkovú plienku si vždy prispôsobíte presne podľa aktuálnych potrieb a to či už Vaše bábätko ciká často, avšak v malom množstve alebo naopak v dlhších časových úsekoch, ale za to poriadne!
Vďaka jemným gumičkám zostane všetko vo vnútri plienky a teda sa nemusíte báť nečakaných nádielok vykukujúcich až na chrbte.
Rovnaké výhody, ako majú pre deti látkové plienky, majú pre ženy látkové prsné a menštruačné vložky.
phone-handsetcross-circle