Doprava zdarma nad 60 eur + ku nosiču slintáčiky a vrecúško ako bonus. Každý nosič odteraz s magnetickou sponou!
Dátum zverejnenia: 2 mája, 2019

Popôrodná depresia postihuje mnoho žien. Prekonať ju možno klokankovaním, tvrdia vedci

Popôrodná depresia nie je vôbec ojedinelý jav. Jej „ľahšia forma“, tzv. popôrodné blues, prichádza ihneď po pôrode a zmizne zväčša do niekoľkých dní. Prejavuje sa náladovosťou, smútkom, nervozitou, nechuťou do jedla či zlým spánkom. Samotná popôrodná depresia je však vážny stav, ktorý by ste určite nemali ignorovať. Ako sa teda s depresiou vyrovnať a čo vám môže pomôcť prekonať ju? Prečítajte si náš článok, ktorý vznikol na základe odborného výskumu zaoberajúceho sa vplyvom klokankovania na vývoj popôrodnej depresie u matiek.

Prečo je popôrodná depresia stále tabu témou?

O popôrodnej depresii sa medzi matkami ešte stále hovorí veľmi málo. Ženy, ktoré si ňou prešli, sa za ňu totiž hanbia a mnohokrát sa k nej ani nepriznajú. Je to pritom veľmi prirodzený a zároveň nepredvídateľný stav. Podľa výskumov sa s popôrodným blues a s popôrodnou depresiou počas prvých 6 týždňov po pôrode stretne 20 až 40 % všetkých matiek. Kvôli osvete sa k nej čoraz častejšie priznávajú aj známe osobnosti. Urobili tak napríklad Drew Barrymore či Gwyneth Paltrow.

Príznaky popôrodnej depresie

Hlavnými príznakmi popôrodnej depresie sú pocity neschopnosti postarať sa o dieťa, až úplná strata záujmu o seba samú aj o dieťa. Žena, ktorá touto depresiou trpí, má málo energie, zlý spánok, cíti nekonečný smútok, depresiu a často plače. Nemenej ojedinelými príznakmi sú záchvaty paniky a nezáujem o veci, ktoré predtým mala rada.

Ako sa s popôrodnou depresiou vyrovnať?

Spôsobov, ako depresiu prekonať, je hneď niekoľko. Nie všetky sú však pre matky vhodné. Pri kojacich matkách neprichádzajú do úvahy antidepresíva ani žiadne iné lieky, psychoterapia je zase príliš náročná na čas aj na peniaze. Podľa vedcov, je tu však jeden spôsob, ktorý môže matka vykonávať aj sama doma a privodiť si tak lepšie psychické zdravie. Hovoríme o tzv. kontakte telo na telo, u nás známom aj ako „klokankovanie“.

Priebeh klokankovania

Klokankovanie je metóda nosenia novorodencov a kojencov. Dieťatko si položte na nahú hruď tak, aby ste mali kontakt kože na kožu. Nechajte mu oblečenú len plienočku, vy môžete mať na sebe nočnú košeľu s veľkým výstrihom alebo blúzku na gombičky. Cieľom je, aby ste sa s dieťaťom dotýkali čo najväčšou plochou odhalenej kože, a teda ak klokankujete doma, pokojne môžete mať vrchnú časť tela nahú.

Účinky klokankovania na deti

Klokankovanie pripomína dieťaťu prenatálne obdobie. Dokonale cíti teplo matkinho tela, tlkot jej srdca a rôzne ďalšie stimuly, ktoré si pamätá ešte z bruška. Podľa výskumov majú klokankované dojčatá lepší spánok, stabilnejšiu teplotu, pravidelnejší tlkot srdca a dokonca lepšie zvládajú bolesť. Celú štúdiu si v angličtine môžete prečítať na tomto odkaze.

Ako klokankovanie pomáha matkám?

Nie len deti sú vďaka klokankovaniu šťastnejšie. Vedci dokázali, že aj matky sa cítia preukázateľne lepšie. Výskum sledoval niekoľko matiek, ktoré hneď po pôrode cítili silnú depresiu. Matky, ktoré klokankovanie praktikovali, mali už po niekoľkých dňoch omnoho menej depresívnych príznakov než matky, ktoré tento kontakt so svojimi deťmi nemali vôbec. Už prvých niekoľko hodín strávených klokankovaním s dieťaťom totiž výrazne znížilo ich depresívne pocity a behom niekoľkých týždňov praktizovania kontaktu kože na kožu depresie úplne vymizli.

Nosenie detí pomáha taktiež

Výskumy preukázali, že vďaka klokankovaniu popôrodná depresia ustupuje rýchlejšie a prirodzenejšie. Na klokankovanie samozrejme nadväzuje aj nosenie detí, ktoré tiež pomáha rozvíjať pozitívne pocity v nosencovi aj v matke. Pri nosení sa totiž obidvaja cítia dobre, utvárajú si spolu pevný vzťah a matky sa pomaly uisťujú v tom, že dieťa je v poriadku a v bezpečí. Vytrácajú sa teda pocity strachu zo zlyhania, opäť v matke vzrastá záujem o dieťa a psychické zdravie sa pomaly ale isto zlepšuje.

Popôrodnú depresiu môžu mať aj otcovia

Je to takmer neuveriteľné, ale aj oteckov môže zasiahnuť popôrodná depresia. „Liek“ je pre nich rovnaký ako pre matky. Klokankovanie pomáha otcom prekonať strach z dotykov a dáva im istotu v tom, ako sa k dieťaťu správať. Dieťa má zase možnosť zvyknúť si na všetky stimuly, ktoré k nemu od otca prichádzajú. Vďaka klokankovaniu si tak môžu vytvoriť pevný a láskyplný vzťah už od narodenia.

A čo vy, stretli ste sa aj vy v materstve s popôrodnou depresiou? Ak máte nejaké rady, ktoré vám pomohli vyrovnať sa s ňou, napíšte nám do komentárov alebo na Facebook. Je to síce veľmi citlivá téma, no všetky matky, ktoré si ňou práve prechádzajú, by mali cítiť, že v tom nie sú sami.

Zdroj: BIGELOW, A. a kol. 2012. Effect of Mother/Infant Skin-to-Skin Contact on Postpartum Depressive Symptoms and Maternal Physiological Stress. Dostupné na: https://www.researchgate.net/publication/224853749_Effect_of_MotherInfant_Skin-to-Skin_Contact_on_Postpartum_Depressive_Symptoms_and_Maternal_Physiological_Stress

phone-handsetcross-circle