Teraz doprava zdarma nad 60 eur + ku každému nosiču zdarma slintáčiky a vrecúško Rischino
Dátum zverejnenia: 21 apríla, 2022

Popôrodná depresia a nosenie detí

Narodenie dieťaťa je väčšinou vnímané ako nádherný okamih plný endorfínov. Už menej sa hovorí o tienistých stránkach vstupu do materstva, ktoré v menšej či väčšej miere zažije každá matka. Hormonálne výkyvy sprevádzajú obdobie tehotenstva a po pôrode sa často ešte zvýraznia. Samotný pôrod vytvára obrovský nápor na psychiku a na následnú zmenu v živote ženy po príchode z pôrodnice sa dá pripraviť len veľmi ťažko. Na jednej strane vidíme romantickú predstavu šťastnej matky s dieťaťom v náručí. No na strane druhej je každodennou realitou čerstvých matiek nedostatok času postarať sa o seba, veľká únava, chýbajúca spoločnosť a malý, plačúci človiečik, ktorý je od svojej matky závislý.

Šestonedelie je jedným z najzraniteľnejších období v živote ženy a popôrodné blues postihuje 50-80 % žien po pôrode. Popôrodné blues však v priebehu pár týždňov vymizne. U nezanedbateľného percenta žien sa ale rozvinie popôrodná depresia, ktorá ovplyvňuje každodenný život matky, sprevádzajú ju negatívne emócie voči sebe aj dieťaťu, neschopnosť bežného fungovania a často aj samovražedné myšlienky. Tento stav už žena nedokáže zvládnuť sama a potrebuje pomoc. Nevyhnutná je pomoc partnera, no nápomocná môže byť aj rodina nielen vo forme fyzickej pomoci, ale aj emocionálnej podpory. Žena potrebuje veľa oddychu a spánku, zároveň ale aj pohyb na čerstvom vzduchu. Každej matke dobre padne možnosť mať chvíľku pre seba, či už na obyčajnú sprchu, športovanie alebo určitú formu sebarealizácie. Mimoriadne dôležité je, aby mala možnosť o svojich pocitoch rozprávať a aby nebolo jej prežívanie okolím zľahčované. Pomôže tiež rozhovor s inými matkami, ktoré si podobne ako ona prešli náročným obdobím po pôrode.

Vo vzťahu k bábätku je veľkým pomocníkom pri predchádzaní, ale aj zvládaní popôrodnej depresie nosenie bábätka v šatke alebo nosiči.

Kontaktom „koža na kožu“ sa vylučujú endorfíny, ktoré sú v tomto období mimoriadne liečivé. Vďaka noseniu môže ženy zažívať spojenie so svojím dieťaťom, ktoré jej uľahčí vnímať jeho potreby a pomôže jej cítiť sa schopnou postarať sa oň. Tiež jej nosenie poskytuje možnosť byť súčasťou „bežného“ života a necítiť sa izolovane od spoločnosti. S bábätkom v nosiči či šatke sa dostane aj na miesta, kde by to bolo s kočíkom zložitejšie.

V prípade, že depresia pohltí ženu natoľko, že nie je schopná postarať sa o seba a o dieťa ani s pomocou blízkych, je nevyhnutné vyhľadať odbornú pomoc. Diagnózu popôrodnej depresie netreba v žiadnom prípade podceniť a všetky spomenuté odporúčania môžu byť nápomocné aj popri psychiatrickej či psychoterapeutickej liečbe.

phone-handsetcross-circle